Работна средба во Општина Штиме

На 19.05.2022 година, градоначалникот на Општина Боговиње, г. Бесник Емшиу одржа работна средба со градоначалникот на Општина Штиме, г. Ќемајл Алиу, во просториите на Општина Штиме.

Главна цел на средбата беше можноста за заедничко аплицирање како соседни земји за ИПА фондовите од Европската Унија, во рамките на прекуграничната соработка, главно во области кои имаат потенцијал за развој и инвестирање.

Градоначалникот г. Емшиу изрази подготвеност за соработка преку примена на средства од кои корист би имале двете општини, исто така и градоначалникот г. Алиу изрази интерес за соработка за заедничка заложба за општото добро на двете општини.

По средбата беше посетен и Меморијалниот Комплекс во Речак, кој е изграден во чест на мачениците од Речачкиот Масакр.

Дистрибуција на училишни паметни-таблети

Во просториите на Oпштина Боговиње вчера беа поделени училишни паметни таблети за учениците од четврто и петто одделение.

Смарт-таблети се донација од Министерството за образование и наука на РСМ, додека на училиштата им ги додели градоначалникот на Општина Боговиње, г. Бесник Емшиу и Секторот за јавни дејности.

Секогаш на услуга на студентите, тие се нашата заедничка иднина.

Активност по повод Денот на Европа – 9 Мај

Локалниот Младински Совет на Општина Боговиње заедно со Општината, успешно го одбележа Денот на Европа – 9 Мај, со панелисти од различни области. За едно, сите се согласивме, за нас сонцето изгрева на запад, а ние, професионално изгревајќи и тренирајќи се во странство, да не забораваме да се вратиме во татковината, како што ни е потребна оваа земја и обратно.

Во знак на почит и благодарност, на панелистите им беа поделени книги со национални мотиви за да бидат цврст столб да не ги заборавиме корените од каде сме, без разлика каде ќе не испратат различните ветрови.

Претседателот на Локалниот Младински Совет на Општина Боговиње, г. Дитурим Џеладини заедно со сите активисти и организатори им се заблагодаруваа на сите за учеството на овој настан.

Инфраструктурни проекти во основното училиште “Абдил Фрашери“ во Раковец

Општина Боговиње продолжува со различни инфраструктурни проекти во основните училишта.

Успешно заврши реконструкцијата на надворешната фасада на основното училиште во населеното место Раковец. Инаку, продолжуваат работите за греењето на училиштето како и реконструкцијата на внатрешната фасада.