Општина Боговиње формира мобилен тим како мерка на претпазливост против ширењето на COVID – 19

Со оглед на тоа што вирусот COVID – 19 претставува поголем ризик за стари лица, Општина Боговиње презеде мерки на претпазливост да не ги изложува на овој ризик.

Општината формираше мобилен тим кој ќе им биде достапен на сите постари лица над 60 години, кои се во лоша здравствена состојба. Тие ќе можат да се јават на 071329604 во случај на различни потреби, вклучително и храна и лекови.

Градоначалникот на Општината на состанок со претставниците на УНДП

На 10.03.2020 година, градоначалникот на Општина Боговиње одржа состанок со претставниците на УНДП, каде главна тема беше објавувањето на повикот за избор на домаќинства кои ќе бидат поддржани за воведување мерки за енергетска ефикасност.

Целите на повикот ќе бидат мерките за енергетска ефикасност кои ќе дадат поповолни резултати во однос на економските, енергетските и еколошките критериуми, а со тоа ќе се намали загадувањето на воздухот.