Се реализира активноста “Едукативно – информативно предавање за последиците од семејното насилство“

Општина Боговиње успешно ја реализираше активноста “Едукативно – информативно предавање за последиците од семејното насилство“ во општинските основни училишта “Абдил Фрашери“ – Боговиње, “Сабедин Бајрами“ – Камењане, “Дервиш Цара“ – Долно Палчиште и “Дервиш Цара“ – Калник.

Оваа активност се реализираше врз основа на Програмата за еднакви можности на мажите и жените за 2023 година на Општина Боговиње.

Организатори на активноста се претседателката на Комисијата за еднакви можности Мирјета Синани и психолозите Шпреса Ќамили и Едона Алити.

Градоначалникот на Oпштината на работна средба со заменик министерот за транспорт и врски

Градоначалникот на Oпштина Боговиње, г. Бесник Емшиу беше на работна средба со заменик министерот за транспорт и врски, г. Беким Реџепи со кого разговараа за реконструкција на локалниот пат од Боговиње до Новосело и Урвич, како и за изградба на патот од Боговиње до Седларце.

Првиот проект е финансиран од Владата, додека другиот проект е финансиран од Светска Банка, а во овој случај Општината ја користи можноста да им се заблагодари за соработката.