“Ден на училиштето” во основното училиште “Абдил Фрашери”

Денес, во основното училиште”Абдил Фрашери” – Боговиње беше прославен денот на училиштето, во кој учениците беа организирани во различни видови интерпретации: рецитали, драма, различни танцување и изложба што самите ги подготвија.

На настанот беше поканет и градоначалникот на Општина Боговиње, г-дин Албон Џемаили, кој почна со поздравниот говор. Тој се заблагодари за поканата и им посака на сите наставници и студенти поголем успех во иднината.

Г. Албон Џемаили се сретна со претставници на УНДП и претставникот на швајцарската амбасада

Градоначалникот на Општина Боговиње, г. Албон Џемаили денес се сретна со претставници на УНДП и со претставникот на швајцарската амбасада во врска со проектот за отпорна мрежа во Полошкиот регион. Овој проект е финансиски поддржан од швајцарската амбасада и ги опфаќа сите општини на Полог.

На средбата беа разгледани точки кои ја загрозуваат територијата на Општина Боговиње, како што се: поплавите, реката на Боговиње, Камењане, Палчиште, лизгање на земјиштето и другите проблеми што се случуваат од елементарните појави.

По состанокот, тие ги посетија најзагрозените места во реката на Боговиње, во населбата Боговиње што води кон локалниот пат до Новосело и во населбата околу основното училиште во населеното место Пирок.

Општина Боговиње прави инсталација на фотоволтаичен систем во некои објекти

Општина Боговиње е една од руралните општини во Република Северна Македонија која аплицираше во Министерството за Финансии за фотоволтаичниот систем, проект финансиран од Европската унија.

Преку овој проект, општината освои можност да го инсталира фотоволтаичниот систем во три објекти: спортската сала во населбата Камењане, општинскиот објект во Боговиње и општинскиот објект во Камењане. Овој систем ќе ја преполови цената за електричната енергија од гореспоменатите објекти.

Општина Боговиње е максимално ангажирана со енергетската ефикасност и гарантира дека овој проект ќе продолжи да се спроведува во други јавни објекти кои припаѓаат на општината.

7 март во Општина Боговиње

За празникот на 7- ми Март, Општина Боговиње организираше манифестација во која градоначалникот Албон Џемаили ги поздрави сите учесници, им честита на сите наставници празникот на 7 март и им се заблагодари за учеството во овој настан.

Исто така, градоначалникот додели благодарница за учениците кои учествуваа на општинскиот натпревар “Најдобар Есеј” во литература, за наставниците кои непрекинато работеа со овие ученици и за ветераните од образованието.

Среќен 7 Март на сите наставници!

Почитувани наставници, среќен 7 Март!

Ја користам оваа прилика да ви се заблагодарам за вашата работа и придонес што го дадовте, со голема посветеност кон развојот на националното образование.

Ви посакувам здравје и да продолжете да им служите на луѓето во корист на нашата нација и нашиот јазик!

Со почит,

Албон Џемаили