Инфраструктурни работи во основните училишта

Општина Боговиње постојано се труди секое училиште што и припаѓа на оваа Oпштина да биде комплетна со каков бил основен услов што е потребен. Од оваа причина, вчера беше инаугурацијата на фасадата на основното училиште „Лирија“ во Жеровјане, додека денес беше инаугурацијата на централното греење на основното училиште „Дервиш Цара“ во Калник.

Свеченото отворање на детската градинка во Општина Боговиње

Денес беше крајното отворање на првата детска градинка на Општина Боговиње лоцирана во Камењане. Градоначалникот на Општина Боговиње го откри и името што ќе ја носи градинката , чие име ќе биде живот (Jeta), според кој сè започнува од животот, и оваа градинка ќе биде како првото поглавје за децата во книгата на нивниот живот.

На свеченото отворање присуствуваше министерката за Труд и Социјална Политика, Јагода Шахпаска на која јавно и се заблагодаруваме за присуството и придонесот во изградбата на оваа градинка.