Свеченото отворање на спортската сала во Камењане

Градоначалникот на Општина Боговиње, г. Албон Џемаили денес го одржа свеченото отворање на училишната спортска сала во Камењане, каде што беше поканет и министерот за Образование и Наука, г. Арбер Адеми.
Општина Боговиње постојано се обидува да создаде подобри услови за учениците со цел да го зголеми квалитетот на образованието и мотивацијата на наставниците. Со изградба на спортската сала, студентите ќе имаат можност да ги практикуваат своите омилени спортови во добри услови. Оваа година се доделени средства за набавка на техничка опрема, кои се потребни за олеснување и подобрување на образовниот процес. Исто така, покрај салата во Камењане, се предвидува изградба на спортски сали во Боговиње, Пирок и Палчиште.
На крајот, градоначалникот му се заблагодари на министерот г. Арбер Адеми и сите кои придонесоа за реализација на овој проект.

Изградена е спортска сала во Камењане

На 28 јануари 2019 година, клучевите на училишната сала “Сабедин Бајрами” – Камењане беа предадени од претставникот на Министерството за Образование и Наука во присуство на градоначалникот, како и директорот на О.О.У. “Сабедин Бајрами” – Камењане.
Ве информираме дека свеченото отворање на салата ќе се одржи на 30.01.2019 година, а за подетални информации ќе ве информираме следните денови.
Градоначалникот му се заблагодари на претставникот на Министерството за оваа инвестиција, надевајќи се дека ќе почне да работи што е можно побрзо во изградбата на други сали во другите села во нашата општина.

ЈКП “Шарри” ги прочистува дворовите на основните училишта на Општина Боговиње

Tимот на ЈКП “Шарри” продолжува со интензивна работа со чистење на дворовитe од снег на сите основни училишта во Oпштина Боговиње, со цел да се создадат услови за продолжување на учењето.

Благодарност до Здружението на Ловци “Шарскиот Орел”

Ја искористам оваа прилика да се заблагодарам на Здружението на Ловци “Шарскиот Орел” за акцијата што ја преземаа во овие ладни зимски денови. Целта на акцијата беше да се грижат за дивите животни, имено преносот на храна за нив во планинските области на Општина Боговиње.
Благодарност и почит за Здружението “Шарскиот Орел”!

Албон Џемаили

Општината ги чисти селските патишта од снегот

Поради обилните снежни врнежи, тимот на ЈКП  – “Шарри” прави напори да ги расчисти патиштата од снегот.
Апелираме до граѓаните да покажат максимална грижа во сообраќајот и да бидат трпеливи затоа што сите села, вклучувајќи ги планинските села ќе бидат исчистени, така што тимот ќе работи 24 часа без прекин.
Исто така, апелираме и до граѓаните на Општина Боговиње кои поради тешката ситуација да не одат непотребно со автомобили и да паркираат во селските центри, бидејќи возилата за чистење на патиштата не можат да се движат и чистат патиштата правилно.
Ви благодариме за разбирањето!

Планинските куќи на Општина Боговиње

Градоначалникот на Општина Боговиње, Албон Џемаили го заврши проектот на две планински куќи во Општина Боговиње, чија цел е да ја претставиме нашето место како одржлива и безбедна туристичка дестинација, која ќе го вклучи гостопримството на туристите и локалното население за време на нивниот престој.
Завршија финалните подготовки за почетокот на зимската скијачка сезона на новата локација за овој вид спорт во Општина Боговиње.
Отворањето на зимската сезона официјално се одржува на 5 јануари 2019 година!

Местото – Google Maps