Петтата седница на советот

Денес, во просториите на општина Боговиње, во Камјан, се одржа петтата седница на советот на Општина Боговиње. Седницата ја отвори претседателот на советот, кој предложи неколку точки на дневен ред, вклучувајќи го и извештајот за првиот квартал од општинскиот буџет за 2018 година, план за проширување за општинскиот буџет, како и нацрт-мислење за екскурзии на основните училишта.

Исто така, на расправата беше присутен директорот на ОЈП “Шарpи”, во врска со точките што беа предвидени на сесијата за планот 2017 година и наставниот план за 2018 година. Оваа тема поттикна позитивна дебата за решавање на проблемите со отпадот и водата за пиeњe, каде директорот на самата компанија истакна дека проблемот со отпадот е регионален и дека се работи за долгорочен проблем на овој проблем, додека за водата за пиење има алатки кои првично ќе бидат поврзувани со села со поголеми проблеми со водата, но не значи дека и други села ќе бидат заобиколени.

Во обраќањето на советот на општина Боговиње, беа примени два барања, кои беа одобрени. Едната беше за помош на жител на селото Седларце, односно ослободување на данокот за легализација на објектот, а другиот наменет за финансиска помош за отворање на здружение во Општина Боговиње за лицата со посебни потреби.