Нека биде успешна година за сите!

Би сакал 2019 година да ве благослови со здравје, среќа и мир во вашите домови и да ви oлеснуваa на соочувањето со предизвиците и тешкотиите на животот. Нека биде успешна година за сите!
Среќен 2019!

Со почит,
Албон Џемаили

Презентација на извештајот за работа од 2018 година и предлог на буџетот од 2019 година

Градоначалникот на Општина Боговиње, Албон Џемаили имаше средба со граѓаните, при што тој го претстави едногодишниот работен извештај уште од почетокот на неговиот мандат. Од овој извештај, граѓаните се информираа со сите подобрувања на патната инфраструктура, интервенции во училишни објекти и игралишта во населените места, отворање на патишта, хоризонталната сигнализација на патишта и поставување на знаци на влезот и излезот на секое населено место и, исто така, граѓаните беа информирани за отплата на голем дел од општинските долгови од претходните години.
Предлог-буџетот 2019 година беше воведен од страна Бесир Мифтари, прецизна презентација за очекувањата на Општина Боговиње од овој предлог буџетот, кој вклучува некои од најважните точки: отплата на краткорочниот долг, подобрување на условите на административни објекти, помош на претпријатието “Шарри” за финансиска стабилност, регулација на системи за вода за пиење, изградба на патишта Чифлик – Калник, реконструкција на локални патишта и  подготовка на техничка документација.
Како резултат на тоа, граѓаните поднесоа некои претпоставки во однос на буџетот за 2019 година, кои градоначалникот ги прифати и рече дека ќе ги реализира во првата прилика која ќе и биде дадена а исто така им се заблагодаруваше на сите учесници за нивното присуство.

Проектот “Култура на другиот”

Проектот “Култура на другиот” го реализира Х.К.З. “Вистината” – Боговиње, поддржана од Министерството за Култура во рамките на натпреварот “Младите Европејци”.

Денес овој проект се реализираше во училиштето во Пирок и во Жеровјан, а во наредните денови ќе се реализира и во други училишта во Општина Боговиње.

Проектот “Култура на другиот” има за цел информирање на учениците за: традицијата, религијата и културата на народите воопшто.

Му благодариме на Министерството за Култура и на министерот г-дин. Асаф Адеми за дадената поддршка, училишните дирекции и предавачи за нивниот ангажман, без кој овој проект немаше да се реализира.

Инаугурацијата на училишниот стадион во Калник

Во населбата Калник беше направена инаугурацијата на училишниот стадион, претходно ветување, но реализирано од г-дин Албон Џемаили.

Овој проект се финансира од буџетот на Општина Боговиње и има вредност од 1,4 милиони денари. Други проекти ќе бидат имплементирани, вклучително и централно греење во училиштето.

Градоначалникот изјави дека следната година, на почетокот на учебната година, ќе се зголеми бројот на ученици, а во ова училиште ќе доаѓаат студенти од населбата Чифлик. Во текот на 2019 година, патот на овие две населби ќе биде поврзан со асфалтни патишта.

На крајот, градоначалникот им посака на учениците да го искористат спортскиот терен на најдобар можен начин, кој ќе им служи на сите спортисти за разни спортски активности.