Владата го одобри проектот на Општина Боговиње за изградба на фекална канализација

Проектот „Изградба на фекална канализација во н.м. Боговиње и Камењане во Општина Боговиње“, по повеќегодишни напори, беше разгледан и одобрен денес од Владата на Република Северна Македонија.

Вреди да се спомне дека вкупната вредност на проектот е 273.133.500,00 МКД. Вкупно 78.454.500,00 МКД се обезбедени за 2021 година, додека остатокот ќе се обезбеди за следните две години.

Состанок со претставниците на GIZ

Денес, Општина Боговиње одржа состанок со претставници на германската агенција за меѓународна соработка GIZ, во врска со проектот што ќе се спроведува во Полошкиот регион, во Општина Боговиње. Проектот е специфично поврзан со финансиската помош што ќе им биде дадена на малите бизниси кои имаат потенцијал за раст, почетни бизниси насочени кон иновации и бизниси со зелена економија. Исто така, треба да се напомене дека овој проект ќе биде поделен во две фази: првата фаза ќе биде логистичка финансиска помош за бизнис планови и втората фаза ќе биде финансиска помош за бизнисите што дејствуваат во Општина Боговиње.

Посета од заменик амбасадорот Ото Граф

Денес, заменик амбасадорот на Германската амбасада во Скопје ја посети Општина Боговиње. За време на посетата беше дискутиран и потпишан договор за донација на машинерија од Германската амбасада на Општина Боговиње.