Продолжуваат работите за уредување на училишниот двор и за адаптација на градинката

По проектот за инсталација на парно греење во основното училиште „Сабедин Бајрами“ во Горно Седларце, продолжуваат работите за уредување на дворот на истиот. Главниот приоритет на Општина Боговиње е подобрување на училишната инфраструктура, со цел на учениците да им се овозможат подобри услови за време на образовниот процес.

Исто така, продолжуваат работите за адаптација на градинката, кои стигнаа до завршна фаза. Преку проектот за адаптација на градинката, Општина Боговиње ќе им овозможи на децата да имаат посовремена нега, квалитетни услови и безбедно опкружување.

Општина Боговиње е опремена со нов камион

Општина Боговиње е опремена со нов камион, коj ќе се искористува за општински услуги од јавното претпријатие „Шари“.

Камионот е обезбеден преку Проектот за подобрување на општинските услуги (МСИП 2) што го спроведува Министерството за финансии со поддршка од Светската банка.

Општина Боговиње ќе се труди да ги подобри условите за граѓаните во сите области, а еколошки здравото и чисто опкружување е предуслов за подобрување на квалитетот на животот и економскиот развој на општината.

Акцијата за чистење и проширување на патот во Палчиште продолжува

Акцијата за чистење и проширување на патот до нивите во Палчиште продолжува.

Општина Боговиње постојано работи на подобрување на квалитетот на услугите до граѓаните на оваа Општина, овозможувајќи им да можат поефикасно да се движат по улиците на населените места и чиста животна средина.