Општина Боговиње продолжува со работа во населените места

Општина Боговиње продолжува со работа во населените места, со цел подобрување на животните услови на граѓаните на оваа Општина.

Тимот на ЈКП „Шарри“ во текот на овие денови интервенираше во патот Пирок – Раковец, во населеното место Боговиње, исто така и во поставувањето на апаратот за хлорирање на резервоарот на водата во Камењане.

Продолжува изградбата за адаптација на градинката во Општина Боговиње

Продолжува изградбата за адаптација на градинката во Општина Боговиње, во населеното место Камењане.

Овој проект е финансиран од Министерството за труд и социјална политика со вредност 11.000.000,00 денари.

Се реконструира водоводната линија во Палчиште

Општина Боговиње, откако набави два багери кои сега се користат за потребите на јавното претпријатие „Шарри“, значително го подобрува квалитетот на услугите до граѓаните.

Екипи на ЈП „Шарри“ деновиве ја санираат водоводната линија во Палчиште. Како дел од овој проект, се санира оштетената водоводна линија во Палчиште, односно се инсталираат нови цевки со должина од 70 метри.

Проектот предвидува и изградба на нов резервоар што ќе собере вода од повеќе извори, со што ќе се зголеми капацитетот на водоснабдувањето и ќе се санира постојниот резервоар за вода.