Потпишување на договор со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој

На 24.01.2023 година, градоначалникот Бесник Емшиу го потпиша договорот со Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој за проектот за отворање на патот до земјоделските површини во Општина Боговиње во износ од 1 милион денари.

Овој проект ќе го олесни движењето и работата на жителите не само на Општина Боговиње, туку и на другите рурални општини во Полог.

Градоначалникот на Општина Боговиње го посети објектот на противпожарната единица

Градоначалникот на Општина Боговиње Бесник Емшиу денеска го посети објектот на противпожарната единица, кој е во тек на изградба во Градец. Овој објект ќе биде противпожарна станица во рамки на заедничкиот ИПА проект со Општина Врапчиште.

За време на посетата градоначалникот беше информиран за досегашните работи како и за оние што ќе бидат извршени во наредните денови.