Г. Џемаили го потпиша договорот со министерот Хисни Исмаили за реализација на изградбата на Домот на Kултурата

На денешната средба на градоначалникот г. Аљбон Џемаили со министерот г. Хисни Исмаили во Министерството за Kултура, се потпиша договорот за реализација на изградбата на Домот на Kултурата во Општина Боговиње, за што беа обезбедени средства од 25.000.000,00 денари.

Овие средства се обезбедени само за првата фаза од проектот.

Градоначалникот на општината го потпиша договорот со Министерството за финансии

На 25 јули 2019 година, градоначалникот на Општина Боговиње беше присутен при официјалното потпишување на договорот со Министерството за финансии, финансиран од Проектот за подобрување на општинските услуги (МСИП).

Целта на овој проект е подобрување на животните услови за сите граѓани на Oпштина Боговиње, односно подобрување на квалитетот и навременоста на општинските услуги обезбедени од страна на ЈКП “Шарри”, ефикасно одржување на системите за водоснабдување, континуирано одржување на патишта, чистење на речни корита и атмосферски канали и одржување на јавна комунална чистота.

Општината меморандум за соработка со Здружението на пензионери во Тетово

Градоначалникот на Општина Боговиње, во поддршка на Здружението на пензионери во Тетово, потпиша меморандум за соработка во текот на кој општината ќе се ангажира во обезбедување евиденција за пензионерите кои немат нега од семејствата и на кои им е потребна медицинска помош; ќе обезбедува објекти за дневен престој и дружење на пензионерите и простории за одржување состаноци на советот на претседателите на здружението; да создадат можност за нивно учество во работата на органите на општината во случај на проблеми кои влијаат на интересите на пензионерите и да создаваат предуслови за културно изразување на членовите – пензионери.

Г. Џемаили одржа состанок со граѓаните од Камењане

Вчера градоначалникот на Општина Боговиње се сретна со граѓаните од Камењане, каде што беше и претседателот на локалната заедница на Камењане.

Од овој состанок, покрај дискусијата за проблемите со кои се соочуваат граѓаните, тие беа информирани за проектите кои наскоро ќе се реализираат со финансиските средства што веќе ги обезбедија националните и меѓународните институции.

Состаноци од ваков вид каде што градоначалникот им даваше извештаи на граѓаните имаше и минатата година и ќе продолжи и оваа година во секое населено место на Општина Боговиње.

На Oпштина Боговиње им се доделуваа средства од Министерството за Локална Самоуправа

На 18 јули 2019 година, на Општина Боговиње им се доделуваа средства од 2.435.913 денари од Министерството за Локална Самоуправа – Биро за Регионален Развој за изградба на патот во населбата Горно Палчиште (населба Чилик – Калник).

Договор за реализација на проектот “Изградба на пат во Горно Палчиште (населено место Чифлик – Калник), Oпштина Боговиње”

Регулирање на каналите за атмосферски води

Продолжуваме со теренската работа, односно со регулирање на каналите за атмосферски води во патот 402.

Граѓаните се предупредени да бидат претпазливи и да покажат разбирање во случај на какви било пречки во местата каде што работат.

Дезинсекција на средината против комарци во Oпштина Боговиње

На 11.07.2019 година, почнувајќи од 23:30 до раните утрински часови беше извршена дезинсекција на средината против комарци на територијата на Општина Боговиње, во просторија од 100 хектари.

За време на дезинсекцијата беа опфатени населените места: Пирок, Боговиње, Жеровјане, Синичане, Горно Седларце, Камењане, Долно Палчиште и Калник.

Градоначалникот на општината потпиша меморандум со Македонскиот Центар за Граѓанско Образование (МЦГО), проектот на УСАИД за Меѓуетничка Интеграција на Младите во Образованието (МИМО) и основното училиште “Сабедин Бајрами”

Градоначалникот на Општина Боговиње денеска потпиша меморандум за соработка со Македонскиот Центар за Граѓанско Образование (МЦГО), проектот на УСАИД за Меѓуетничка Интеграција на Младите во Образованието (МИМО) и основното училиште “Сабедин Бајрами”- Седларце.

Обврските на општината за време на овој проект ќе бидат: набавка, транспорт на антифриз и полнење на мрежата за топла вода; реконструкција на патеки и опрема за уредување на училишен двор; да помага во следењето и оценувањето на проектните активности; да ги финансира сите непредвидени трошоци поврзани со проектот за време на нејзиното спроведување.

Г. Џемаили ги пречека претставниците на УНДП во неговата канцеларија

Градоначалникот на Општина Боговиње денеска во својата канцеларија ги пречека претставниците на УНДП.

На состанокот се зборуваше за продолжување на проектот “Полог отпорен на поплави”, кој е поддржан од швајцарската амбасада и има за цел да го минимизира сечењето на дрвјата, како и стратегијата за алтернативни инвестициски можности за глобално затоплување.

Општина Боговиње продолжува со промени во патната инфраструктура

Општина Боговиње денеска заврши со реконструкцијата на патот Прековец во населбата Боговиње (со површина од 1300 м2).

Општината осигурува дека ќе продолжи со други проекти за поставување на инфраструктурно ниво на територијата на Општина Боговиње.

Пред

Потоа