Следната активност од Младинскиот совет на Општина Боговиње

На 17 октомври 2022 година, во рамките на месецот за подигање на свеста за ракот на дојка под мотото “ЗАЕДНО МОЖЕМЕ“, успешно се одржа трибина организирана од Советот на млади на Општина Боговиње со поддршка од Општина Боговиње со панелисти:

– Проф. д-р Невзат Елези – Декан на ФМН при УТ.

– Др. Вјолца Скендери Незири – Онколог во Клиничка болница Тетово,

– Др. Арѓенд Имери – Радиолог во Клиничката болница во Тетово,

– Др. Фатмир Салиу – Хирург во Клиничка болница Тетово.

Започнаа работите за изградба на водоводот во Долно Палчиштe

Денеска почнаа работите за реализација на проектот за изградба на водоводот во село Долно Палчиште. Овој проект се очекува да биде завршен во временска рамка од 9 месеци во зависност од атмосферските услови и ќе чини 277.000,00 евра.

Благодарноста во овој случај оди до жителите на Долно Палчиште за трпението до почетокот на работите, општинската администрација како и до централната власт на чело со Министерството за транспорт и врски за сета посветеност за почеток на работите.

Проекти за реконструкција на патишта

На 30.09.2022 година, градоначалникот на Oпштина Боговиње потпиша договор за две проекти со директорот на Бирото за регионален развој, г. Рамиз Реџепи кои се очекува да се реализираат во Ново Село.

Станува збор за реконструкција на два локални патишта: проектот за реконструкција на локалниот пат во Ново Село во вредност од 7.000.000 денари и проектот за реконструкција на уште еден локален пат, исто така во Ново Село, во вредност од 3.422.866 денари.

Општина Боговиње ќе продолжи со подобрување на условите за живот во секое населено место.