Инаугурација на патот од Swiss Center – Боговиње до Горно Седларце

На 12.11.2019 година, во Општина Боговиње е инаугуриран патот од Swiss Center – Боговиње до Горно Седларце. Проектот е поддржан од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој со вкупна вредност 11.228.040,00 денари.

Г. Албон Џемаили рече дека во повиците објавени од Агенцијата за финансиска поддршка за земјоделство и рурален развој, Општина Боговиње конкурираше со три проекти што ги има освоено и сите се поврзани со урбанистички планови, со цел подигање на нивото на патната инфраструктура.

На крајот, градоначалникот им се заблагодари на сите за присуството.

Камен-темелник за изградба на Дом на Култура во Камењане

На 06.11.2019, во Општина Боговиње е поставен камен-темелник на Дом на Култура во село Камењане. На свечениот чин присуствуваше градоначалникот на Општина Боговиње г. Аљбон Џемаили, министерот за Култура г. Хисни Исмаили и лидерот на партијата „Алтернатива“ г. Африм Гаши.

„Основањето и функционирањето на што е можно повеќе институции значи независна децентрализација и можност за изразување на уметниците што живеат и работат во оваа Општина“, рече градоначалникот и потоа им се заблагодари на сите за присуството.

Изградбата на објектот беше поддржана од Министерството за Култура и беа обезбедени средства од 25 милиони денари за првата фаза и ќе се продолжи со распределбата на буџетот за следните фази до финализацијата на овој проект.