Увид на работите на патот во село Долно Палчиште

На 21.09.2023 година, градоначалникот на Општина Боговиње заедно со министерот за Локална Самоуправа г. Ристо Пенов и директорот на Бирото за Регионален Развој г. Рамиз Реџепи, учествуваше во увидот на работите што се вршат во проектот за изградба на пат од село Долно Палчиште до автопатот Тетово – Гостивар, проект кој ќе ги поврзе населените места на Општина Боговиње со важниот проект Коридор 8.

Во оваа прилика Општината се заблагодарува на Владата и на сите институции кои се вклучени во финализирањето на овој инфраструктурен проект кој ќе им го олесни животот на граѓаните од целиот Полошки регион.

Посета на заменик Министер за образование и наука во ОУ „Лирија“

Градоначалникот на Општина Боговиње денеска го пречека на посета заменик Министерот за образование и наука г. Агим Нухиу, каде што во протоколот вклучуваше надзор на некои работи што беа извршени  во ОУ „Лирија“, во с. Жеровјане.

Тие се заблагодарија за гостопримството на сите ученици и наставници, кои беа задоволни од условите што ги нуди Министерството за образование и наука во соработка со Општина Боговиње.