Градоначалникот Емшиу на состанок со министерот Нуредини

Во Oпштина Боговиње денеска беше министерот за животна средина и просторно планирање, г. Насер Нуредини кој заедно со градоначалникот г. Бесник Емшиу разговараше за тековните проекти кои се реализираат во Општината.

Потоа излегоа на терен за да ги следат работите што се вршат во изградбата на патот покрај речното корито на Боговиње. Тие извршија и увид на работите што се вршат во финализирање на канализационата мрежа за н.м. Боговиње и Камењане.

Жителите на Општина Боговиње заслужуваат подобра животна средина и благосостојба.

Продолжуваат работите за уредувањето на речното корито во село Камењане

Градоначалникот на Општина Боговиње денеска одблиску изврши увид во работите што се вршат за уредувањето на речното корито по нејзиното чистење. Се очекува сите работи да се вршат по современи стандарди предвидени со проектот посветен на коритото на реката.

Жителите на селото Камењане ќе имаат соодветна средина покрај коритото, додека Општината нема да застане тука.

Граѓаните на Општина Боговиње заслужуваат подобар живот, а ние ќе продолжиме да работиме во сите населени места.

Доделување пофалници за полуматурантите

Врз основа на образовната програма, градоначалникот на Општина Боговиње им подели пофалници на најдобрите полуматуранти од основните училишта во Општина Боговиње.

Градоначалникот им посака многу успеси во образовниот процес.

Успешно заврши изградбата на патот во најновото маало во селото Пирок

Успешно заврши изградбата на патот во најновото маало во селото Пирок.

Патот е голем и е многу важен за жителите кои се иселиле во овој дел од селото, а важен и за земјоделците од овој регион, бидејќи овој регион покрива голем дел од луѓето кои работат на земјиштето.